Iako je ovo svakodnevni posao, većina ljudi radi greške pri pranju rublja iz dana u dan. Izdvojili smo 14 najčešćih grešaka pri pranju rublja.
Najčešće greške pri pranju rublja
1 Neprikladno sortiranje
Pored sortiranja odjeće po boji, trebate obratiti pažnju i na vrstu odjeće. Na primjer odjeću od flisa trebate prati odvojeno. Također ručnike ne treba prati sa sintetičkom odjećom
2 Čišćenje mrlja na pogrešan način
Ako agresivno čistite mrlje na odjeći, nemojte se iznenaditi ako se pojavi rupa. Mrlje se trebaju čistiti nježno. Najbolji način je da koristite bijelu tkaninu preko mrlje.
3 Korištenje previše praška za veš
Previše praška za veš će stvoriti i previše pjene koja može prljavštinu iz veš mašine odnijeti na pogrešno mjesto, npr ispod kragne košulje. Na ovaj način možete odjeću učiniti još prljavijom.
4 Neobraćanje pažnje na feršluze
Odjeća koja na sebi ima feršluze (zippere) pri pranju u mašini trebala bi biti zakopčana. Na ovaj način spriječiti ćete oštećenje druge odjeće od oštrih zubića feršluza.
5 Zakopčana dugmad
Odjeća koja na sebi ima dugmad, uvijek bi trebala biti otkopčana, inače može doći do otpadanja dugmadi.
6 Pretjerano korištenje izbjeljivača
Izbjeljivač će odjeću učiniti manje izdržljivom i skratiće joj životni vijek. Umjesto izbjeljivača otkuhavajte odjeću uz dodatak nekoliko kapi limunova soka.
7 Pranje kupaćih kostima u mašini za veš
Kupaći kostimi, oprema za trčanje i ostala odjeća od spandex ili elastin materijala nikada se ne treba prati u mašini za veš. Za ovu vrstu odjeće preporučuje se ručno pranje u hladnoj vodi.
8 Odmaranje mašine za veš
Postoji teorija da veš mašina ne bi trebala raditi nekoliko ciklusa pranja zaredom. To je pogrešno. Uzastopni ciklusi pranja nemaju štetnih posljedica za mašinu, čak naprotiv na taj način ćete uštediti električnu energiju, jer mašina zadržava toplinu od prethodnog pranja.
9 Jedno pranje kod jastuka i deka
Pernate jastuke i deke uvijek perite u dva uzastopna ciklusa u veš mašini. Ako koristite samo jedan, pera mogu zadržati pjenu i sapunjaku unutar jastuka.
10 Pranje nesortirane odjeće
Sortiranje odjeće po boji i materijalu smo već spomenuli, ali razmislite o sortiranju odjeće po vrsti. Sigurno vam je najdosadniji posao u mnoštvu odjeće pronaći iste čarape nakon pranja. Zašto ne pokušate prati čarape posebno u prvom ciklusu?!
11 Korištenje fabričkih omekšivača za ručnike
Hemikalije iz fabričkih omekšivača će oslabiti upijajuću funkciju ručnika, zato ih nemojte koristiti za ručnike.
12 Pranje previše odjeće odjednom
Ovo je stvarna opasnost za mašinu. Previše odjeće odjednom može dovesti do zastoja i kvara na veš mašini.
13 Skupa sredstva za pranje
Korištenje najskupljih sredstava za pranje odjeće neće napraviti neku razliku, zato se ne isplati davati velike količine novca za njih. Inače sva sredstva za pranje imaju i zamjenu. Sol će odjeću učiniti svjetlijom, kreda pomaže eliminisati mrlje, sapun za pranje će isprati mrlje, dok je limunov sok dobar za omekšavanje odjeće.
14 Održavanje mašine za veš
Ukoliko želite izbjeći kvarove vaše mašine za veš, redovno je održavajte. Nakon pranja uvijek ostavite otvorena vrata mašine kako bi se osušila. Barem jednom godišnje operite je vrućom vodom i sirćetom.