Za desetu godišnjicu Twitter zapravo i nema mnogo razloga za slavlje. Broj aktivnih korisnika opada, a raste broj konkurenata koji nude slične usluge. Ali i dalje je Twitter mnogima neizostavni dio životne svakodnevice.
Za deseti rođendan Twittera donosimo 10 tvitova koji su promijenili svijet.
Tvitovi koji su promijenili svijet
1 Mart 2006: Ideja
Ideja o statusu-poruci, dužine SMS-a, nastala je kad je mala firma Odeo u San Francisku razvila uslugu audio-obavještenja kako bi radnike informisala o rezultatima njihovog rada. Da će, uprkos brzom razvoju digitalnog svijeta, usluga kratkih poruka zvana Twittr postati Twitter koji slavi 10 godina, tada još nikome nije padalo na pamet.
Prvi tvit je bio onaj Jacka Dorseya.
2 Avgust 2007: Otkriće ‘hashtaga’ (#)
U martu 2007 osnovana je kompanija Twitter Inc. Pola godine kasnije, Chris Messina otkrio je # – hashtag.
3 Januar 2009: Twitter – brže od agencija
Kad je 15. januara 2009 putnički avion prinudno sletio u rijeku Hudson u New Yorku, Janis Krums je tvitao: “U Hudsonu je avion. Ja sam na trajektu, idemo kupiti ljude. Ludnica!”. Prije nego je akcija spašavanja počela, taj tvit i fotografija su obišli svijet. Pokrenula se tada i debata o budućnosti novinarstva. Jer, niti jedan novinar nije bio tako blizu i tako brz kao Janis Krums. Ali, izvještaji svjedoka često nisu dovoljni da bi se zbivanja posložila.
4 Maj 2009: Tvit iz svemira
Nasin astronaut Mike Massimo poslao je prvi tvit iz orbite. 11. maja otišao je u svju drugu svemirsku misiju; radio je na popravci Hubble teleskopa, a na zemlju se vratio 24. maja 2009, sletivši u vojnu aviobazu Edwards.
5 Maj 2009: Tvitovi sa njemačkih izbora
Tvitovi Garrelta Duina (SPD), Ulricha Kelbera (SPD) i Julije Klöckner (CDU) otkrili su 23. maja da je Horst Köhler izabran za predsjednika Njemačke. Tako su korisnici Twittera znali rezultate prije ljudi koji biračkom odboru i Twitteru nisu imali pristup.
6 Maj 2011: Hvatanje Osame Bin Ladena
Bez da je bio svjestan toga, IT savjetnik otkrio je napad SAD-ovih specijalnih snaga na Osamu Bin Ladena. On je bio bin Ladenov komšija u Abotabadu, koji je tvitao: “Helikopteri lete iznad Abotabada u 1 sat noći (ovo je neuobičajen događaj)”. Bio je to napad u kojem je bin Laden ubijen. Tek satima kasnije je Atharu postalo jasno da je o tome tvitao.
7 Oktobar 2011: Bill Gates žali za Steveom Jobsom
Osnivač Microsofta Bill Gates napisao je veoma emotivan tvit nakon smrti šefa Applea, čovjeka koji je desetljećima bio njegov najveći konkurent: “Za one koji su imali sreću raditi sa Steveom, bila je to ogromna čast. Meni će Steve užasno nedostajati”.
8 Novembar 2012: Ponovni izbor Baracka Obame
Bio je ovo tvit koji se te godine najviše puta ‘ritvitao’ – u roku od nekoliko sati proširila se vijest o Obaminom reizboru širom svijeta.
9 Januar 2013: cviljenje
U Njemačkoj je u januaru 2013. pokrenula lavina tvitova sa hashtagom ‘aufschrei’ – cviljenje. Nakon što su brojne autorke pisale o seksističkom odnosu političara, feministkinja Anne Wizorek je 25. januara 2013. objavila #Aufschrei kao reakciju na tvit Nicole von Horst – žene koja je počela tvitati svoja iskustva. Reakcije su preplavile internet, teme o seksizmu su obrađivane u svim medijima, čak i van Njemačke.
10 Januar 2015: Je suis Charlie
Napad na satirični magazin Charlie Hebdo u Parizu šokirao je svijet. Dvojica teško naoružanih Islamista upali su u redakciju lista i ubili dvanaestero ljudi. Dizajner Joachim Roncin postavio je tada Logo, koji se koristio širom svijeta.