Kako psiholozi tvrde, selidba se nalazi pri vrhu liste najstresnijih životnih događaja. Iako je u većini slučajeva promjena životnog prostora pozitivna stvar, čitav proces od planiranja do realizacije izaziva stres i oduzima veliku količinu energije.
Ipak, primjenom jednostavnih savjeta moguće je olakšati selidbu. Baš iz toga razloga, u narednim redovima dajemo vam praktične savjete za efikasnu selidbu bez stresa.
Kako organizovati selidbe
Planirajte na vrijeme – organizacija je pola posla
Poznato je da je organizacija pola posla koji god zadatak da obavljate. Ista situacija je sa selidbom koja može potrajati dug vremenski period, te je važno detaljno isplanirati sve korake i na praktičan način organizovati ovaj zabavan, ali i stresan proces.
Prije upuštanja u selidbu, savjetujemo vam da razmislite da li želite da angažujete profesionalce odnosno agenciju koja igra veliku ulogu u efikasnoj selidbi. Uloga agencija posebno se ogleda u većim gradovima. Primjera radi, selidbe na teritoriji Beograda mogu biti izuzetno naporne, posebno zbog saobraćajnih gužvi koje u ovom gradu nisu rijetkost.
Ukoliko treba da prevezete veliku količinu namještaja i stvari, usluge agencije gotovo su neophodne. Predlažemo vam da pronađete pouzdanu i profesionalnu ageniciju koja pruža širok spektar usluga – od obezbjeđivanja kutija za selidbu, preko pakovanja, prevoza(npr. kombi za selidbe), pa sve do raspakivanja namještaja i drugih stvari.
U skladu sa vašim potebama odaberite paket usluga ili se odlučite za jednu od njih. Veliki broj ljudi odlučuje se da od agencija poruči kutije za selidbu i angažuje ih za prevoz namještaja i drugih stvari.
Odluku i plan selidbe kreirajte barem mjesec dana prije početka procesa, a praktični savjeti za pakovanje će vam sasvim sigurno biti od velike pomoći.
Praktični savjeti za pakovanje
Nakon detaljnog planiranja i pribavljanja kutija, došlo je vrijeme za pakovanje. Izuzev kutija, za ovaj proces biće vam neophodno nekoliko debelih selotejp traka, nekoliko makaza, stare novine, celofan, papirići u boji i flomasteri.
Naveden materijal neophodan je kako biste na što jednostavniji način klasifikovali predmete. To ćete uraditi tako što ćete pakovati sobu po sobu. Svaka soba treba da bude predstavljena jednim papirićem u boji koji ćete zalijepiti na kutiju. Izuzev toga, flomasterom napišite nekoliko teza o onome što se nalazi u kutiji.
Na ovaj način ćete olakšati raspakivanje i kutije u startu rasporediti po sobama u novom stanu ili kući. Ne zaboravite da posebno označite kutije sa lomljivim predmetima.
Prilikom pakovanja lomljivih predmeta, potrebno je da ih obložite celofanom i novinama, a prostor između njih takođe popunite novinama ili sličnim materijalom.
Prvo se fokusirajte na pakovanje onih predmeta i komada namještaja koje najmanje koristite, a na samom kraju spakujte predmete i odjeću koji su dio vaše svakodnevice. Ogledala uvijte u posebne folije za uvijanje, a namještaj zaštite oblaganjem ivica.
Obratite pažnju na pakovanje računa i važnih dokumenata – u najvećem broju slučajeva se desi da se oni izgube prilikom selidbe. Pakovanje je prava prilika da razvrstate dokumenta i neprotrebna bacite, a ostatak razvrstate po logičnom redosledu. Smjestite ih u fasciklu i spakujte u jednu kutiju.
Još jedna stavka koja zadaje muke mnogima jeste pakovanje električnih uređaja i kablova. Svako od nas u svom domu ima barem nekoliko manjih električnih uređaja poput računara, televizora i telefona. Ovi uređaji nerijetko su povezani sa ruterom, a za one koji su neiskusni u ovom polju, ponovno povezivanje može predstavljati problem.
Stoga je naš savjet da prije nego što raskopčate sve kablove, napravite fotografije koje će vam pomoći da u novom stanu na isti način povežete uređaje. Sve kablove možete složiti tako da se ne umrse i spakovati u jednu kutiju. Ukoliko vam je jednostavnije, u kutiji ih razdvojite kesicama i elimišite svaku mogućnost da se kablovi umrse.
Šta raditi sa stvarima koje vam više nisu potrebne?
Selidba je idealna prilika da se rješite viška stvari iz vašeg doma. Tu prije svega mislimo na odjeću, ali i sitnice, različite ukrase, pa i na komade namještaja.
Prilikom pakovanja, sa strane odvajajte stvari za koje mislite da vam više nisu neophodne, te ih spakujte u nekoliko kutija. Savjetujemo da pozovete obližnja prihvatilišta ili Crvni krst, te se raspitate da li im je potrebna odjeća, učinite dobro djelo i obradujete nekoga.
Stare komade namještaja možete prodati ili pokloniti prijateljima, ukoliko su u dobrom stanju.
Nadamo se da ste čitanjem našeg teksta prikupili korisne informacije, te da ste sada potpuno spremni da se upustite u izazovnu avanturu zvanu selidba.