Kako očistiti kuhinjsku napu
Čišćenje ili zamjena filtera
Počnimo sa filterima. Sve nape imaju metalne filtere za masnoću koji hvataju čestice masnoće iz lonaca koji ključaju ispod njih. Ako se vaša napa oslanja na recirkulaciju kako bi zrak u kuhinji ostao svjež, tada ona sadrži i karbonski filter.
Masnoća će se nakupiti na metalnim filterima, a to nije samo ružno, već može izazvati i neugodne mirise. Nastojte da ih čistite svaki ili svaki drugi mjesec, ali ako dosta pržite, tada ih morate čistiti i češće.
Da biste to uradili, provjerite je li napa isključena, zatim uklonite filtere koristeći ručicu za otpuštanje (provjerite u priručniku ako niste sigurni kako to uraditi). Vaša napa možda ima jedna filterski panel ili više njih, ali paneli koji se nalaze na modernim uređajima mogu se prati u mašini za pranje suđa.
Ako vaša napa ima karbonske filtere, oni se nalaze iza metalnih filtera. Međutim, oni se ne peru i treba ih mijenjati svakih 3 do 6 mjeseci. I u ovom slučaju, ako niste sigurni kako, pogledajte korisnički priručnik za napu.
Čišćenje iznutra
Dok se ovi filteri peru u mašini za suđe ili se natapaju, provjerite ima li u prostoru za filtere nekih prepreka. Masnoća i prljavština mogu vremenom proći kroz filter pa zbog toga spužvom i neabrazivnim sredstvom za čišćenje očistite unutrašnju površinu nape.
Kada očistite i osušite filtere, možete ih vratiti na mjesto.
Čišćenje spolja
Tačno je da čišćenje nape nije baš najljepši posao na svijetu, ali ako budete vodili računa o njoj, vaša kuhinja će uvijek biti lijepa i ispunjena svježinom.