Kako voziti po buri i jakom vjetru

Koliko je zapravo opasno voziti dok pušu bura i olujni vjetrovi očito je i iz medijskih izvješća u kojima viđamo prevrnute kamione koji s teretom znaju biti i nekoliko desetaka puta teži od automobila. Istina je i da je površina kamiona puno veća pa prikolica posluži kao jedro na vjetru, no uzmemo li u obzir manju težinu automobila onda su mogućnosti prevrtanja kamiona i automobila podjednake.

Prvi znak jakih udara vjetrova je povremeno preusmjeravanje vozila, što se najčešće osjeti na upravljaču koji lagano povuče u stranu u koju vjetar puše. U takvoj situaciji bitno je ostati smiren i upravljač primiti objema rukama. Ako je to ipak previše za vas i strah vas je nastaviti vožnju savjetujemo da se što prije isključite iz prometa te pričekate da vjetar oslabi.

Kako voziti po buri i jakom vjetru

VOZITE SPORIJE – sigurni smo kako ste često bili svjedoci novih ograničenja na primjerice autocestama u situacijama olujnih vjetrova. Važno je da se istih pridržavate (nažalost, mnogi ih i dalje olako shvaćaju te nastavljaju putovanje kao da su uslovi idealni, pa stoga nije ni čudno da neki od njih poslije pune novinske stupce) kako ne biste ugrozili sebe, vaše putnike i ostale sudionike u prometu.

ČVRSTO DRŽITE VOLAN – moderni automobili sa servo upravljačima koji često imaju „city” način vožnje uz koje je potreban minimalni napor za okretanje volana razmazili su ljude koji se tako često znaju opustiti. Ipak, u ovakvim situacijama bitno je da čvrsto primite upravljač i budete spremni za korekcije.

Kako voziti po kiši

BUDITE SPREMNI – nikad ne znate kada će novi nalet vjetra – stoga se nemojte opustiti, pratite situaciju i budite spremni na različite scenarije i reakcije. Posebno vjetrovito može biti na mostu…

DRŽITE RAZMAK – u ovakvim situacijama uvijek treba posebno paziti na promet ispred sebe te uzeti dodatni razmak da se, u slučaju nesreće ispred vas, možete na vrijeme zaustaviti. Uz to, prilikom zaobilaska motociklista i biciklista treba uzeti veći razmak upravo zbog mogućnosti naleta vjetra…

IZBJEGAVAJTE VOŽNJU SA PRIKOLICOM – jednostavno, ako morate nešto prevesti, odgodite putovanje. Odgovorne službe pritom će i upozoriti, odnosno donijeti odluku o tome koja vrsta prometa smije prometovati određenom dionicom, no ako niste sigurni, bolje je odgoditi putovanje čak i kada za vašu kategoriju nema zabrane, ali je vidljivo da su uvjeti problematični

PAZITE NA PREPREKE PO CESTI – vjetar može nanijeti različite predmete, smeće i ostale nepoželjne stvari na cestu. Stoga je važno voziti s oprezom i imajući na umu da ćete možda morati izbjegavati takve predmete.

NE PARKIRAJTE ISPOD DRVEĆA – okej, ovo ponekad nije izvedivo, ali savjet je da, ako možete, izbjegavate parkiranje pored drveća kako poslije ne bi morali sanirati štetu od počupanih grana, ili, još gore, pada cijelog stabla…

NAORUŽAJTE SE STRPLJENJEM – znamo da zvuči „otrcano”, ali strpljenje je jednostavno prijeko potrebno budući da su u ovakvim slučajevima odgode i zastoji sasvim normalna stvar…

SLUŠAJTE VREMENSKU PROGNOZU I STANJE NA CESTAMA – redovito provjeravajte vremensku prognozu i prema njoj planirajte putovanje. Uz to, obavezno uključite i obavijesti o stanju u prometu kako bi se mogli pripremiti i otkriti gdje se stvaraju prometni čepovi…

ODGODITE PUTOVANJE – u slučaju da nije hitno niti potrebno, bolje je odgoditi putovanje za dan-dva i doći do svog odredišta u miru…

Izvor: jutarnji.hr

Instagram eKako

Najnovije

Popularno

Više savjeta