Čajevi imaju visok udio različitih antioksidansa i antimikrobno djelovanje, a takav je i čaj od bosiljka. Sve to dolazi do izražaja u hladnim danima kad smo podložni raznim oboljenjima, osobito dišnih puteva, kaže dipl. ing. preh. teh. Sanja Ćosić.
Stop kašlju, upali grla, umoru – popijte topli čaj od bosiljka…
– Sušeni timijan učinkovit je kod prehlada i viroza, ima iznimno djelovanje kod produktivnog kašlja, pomaže u radu pluća i olakšava disanje – kaže dipl. ing. nutricionizma Sandra Marić Bulat.
Preporučuje skuhati dvije žličice timijana u kipućoj vodi i pustiti da odstoji deset minuta. Isti čaj, s nekoliko kapi eteričnog ulja, možete koristiti za inhaliranje kako biste razrijedili sluz koja izaziva kašalj i napetost u prsima. Hinduisti čaj od bosiljka rabe za sprečavanje prehlade i groznice.
– Pomiješan s kardamom u čaju bosiljak može vrlo brzo pobijediti groznicu. U ayurvedi se bosiljak koristi protiv kašlja, a pomaže i kod upale grla. Učinkovito je i žvakanje svježeg bosiljka kod snažnih grlobolja – kaže Marić Bulat i dodaje da se pije maksimalno tri šalice dnevno. Priprema se od dvije čajne žličice u 3 dl prokuhane vode.
– Sljez ublažava različite oblike upale, posebice sluznice, zbog čega je često glavni sastojak sirupa za kašalj. Sadrži i salicilnu kiselinu (prirodna preteča aspirina) koja smanjuje glavobolju i bol u mišićima. U stara vremena služio je kao lijek za jačanje probavnog sustava i kao diuretik – govori Sanja Ćosić i dodaje da su šipak i hibiskus baza su mnogih čajeva.
– Odlikuju se iznimnim bogatstvom antioksidansa – flavonoidima i vitaminom C. Obje biljke sadrže visok udio željeza, kalija i magnezija, zbog čega im se pripisuju medicinska svojstva, kao što su uklanjanje umora i slabokrvnosti – pojašnjava Ćosić i napominje kako su kamilica i menta narodni “lijekovi za sve”.
– Blagotvorno djelovanje kamilice pokriva tegobe od kolika, grčeva i zatvora pa do visokih temperatura kod djece, dok je djelovanje mente više orijentirano na ublažavanje tegoba probavnog sustava. Oba čaja djeluju smirujuće, zbog čega ih se preporučuje piti prije spavanja. Osim što povoljno djeluje na želudac, čaj od mente ima protuvirusno i antibakterijsko djelovanje – kaže Ćosić.
Paprikom protiv gripe
Čaj od crvene paprike čisti tijelo od viška sluzi kod prehlada, a u kombinaciji s limunom ima detoksikacijski učinak. Priprema se od 3 dl prokuhane vode, crvene paprike na vrhu žličice i pola limuna.
Zelena mješavina
Uzmite 2 žličice zelenog čaja, 4 kriške svježeg korijena đumbira i prstohvat crvene paprike. Prelijte s 2 šalice vruće vode i dodajte 2 žličice meda. Ova je mješavina idealna za ublažavanje simptoma prehlade i viroze.
Osnažite tijelo
Kod viroza, žlicu sušenog lišća kadulje, žlicu sušene mačje trave i žlicu sušenog lišća metvice prelijte šalicom kipuće vode te dodajte cijeđeni sok jednog limuna i med prema izboru, preporučuje dipl. in. Marić Bulat.
Protiv upala
Najpoznatiji iz skupine čajevca je zeleni čaj čiji polifenoli imaju izražen antioksidativni učinak. Utječe na oralnu i crijevnu mikrofloru jer smanjuje nepoželjne bakterije i pomaže u ublažavanju upalnih procesa, kaže dipl. ing. Ćosić.
Prije upotrebe posavjetujte se s liječnikom
Čajevi iz skupine čajevca (crni, zeleni, žuti i bijeli) imaju niz pozitivnih učinaka na zdravlje pa se rabe za prevenciju upalnih bolesti, no visok udio polifenola ometa apsorpciju željeza, a tein povisuje krvni tlak, upozorava Ćosić.