Gerila marketing je oblik marketinške strategije koja minimalnim ulaganjima i nekonvencionalnim metodama oglašavanja nastoji ostvariti maksimalan učinak. Gerilski marketing se usmjerava na pronalaženje nekonvencionalnih mogućnosti oglašavanja na tržištu i izvlačenje koristi od njih.
Gerilske marketinške kampanje koriste se faktorom iznenađenja i taktičke fleksibilnosti, teže visokoj učinkovitosti a potrošači su ciljani na neočekivanim mjestima. Osobe koje prenose drugima svoje pozitivne ili negativne reakcije na kampanju, postaju dio gerilskog lanca, odnosno reklamiranja usmenom predajom. Gerila marketing može se koristiti u samostalnoj kampanji ili kao podrška klasičnim marketinškim kampanjama. Gerila marketing uključuje tri glavna elementa: efekat iznenađenja, efekat rasprostranjenosti i efekat niskih troškova.
Danas i velika imena koriste gerila pristup tržištu, iako su u početku takve strategije bile osmišljene za nepoznate i male marke koje su tek počinjale proboj na tržište
Jay Conrad Levinson prvi je uveo termin gerila marketing još 1984. godine kako bi objasnio nekonvencionalne metode oglašavanja kojima se uz minimalne budžete nastoje postići maksimalni učinci.
Danas čak i velika imena koriste gerila marketing kao pristup tržištu. Takvim oglašavanjem doseže se do šire publike koja je zasićena konvencionalnim strategijama oglašavanja i gradi identitet urbane marke. Dojam koji ostavljaju gerila kampanje nemoguće je ne primijetiti ili ignorisati.
Televizijska kuća CBS pustila je u prodaju 35 miliona jaja s natpisima kao što je CSI: Crack the case on CBS, reklamirajući tako novu sezonu kriminalističke serije CSI
Najbolje gerilske kampanje došle su iz velikih kompanija poput Audija, Disneyja, te neprofitnih udruga kao što je Peta. Peta je izdvojena kao uspješan primjer gerila marketinga, jer zahvaljujući samo jednom plakatu mogu puniti naslovnice.
Pogledajte odlične primjere gerila marketinga