Na vrhu liste moćnih antikancerogenih biljaka, po mišljenju stručnjaka, nalazi se graviola (Annona muricata), biljka iz Srednje i Južne Amerike.
Biljka koja uništava kancer
Prirodno stanište joj je jug Meksika, Peru i dio Brazila, dok se najmasovnije uzgaja na prostorima Sjeverne Amerike i zapadne Afrike. Graviola je zimzelena biljka blagog i prijatnog ukusa koji podsjeća na jogurt od jagode, kombinovan sa ananasom i bananom.
Uspjeva u područjima visoke vlage sa relativno toplim zimama, jer ne podnosi temperaturu ispod pet stepeni. Na niskim temperaturama lišće i sitne grane, takođe, trpe nepovratna oštećenja gubeći dragocjene ljekovite sastojke.
Za ishranu se upotrebljava plod u svježem obliku ili sok, a ljekovita je cijela biljka – kora, listovi, plod i sjemenke. U peruanskoj Amazoniji čaj od listova graviole koristi se kao sredstvo za smirenje i protiv dijabetesa, dok u brazilskoj Amazoniji ovaj čaj koriste za liječenje jetre. U Indiji ga preporučuju za bolji san, protiv bolesti žuči i prehlade, ali i kao sredstvo za brže trježnjenje. U Africi svoju primjenu nalazi kao analgetik i kao lijek za dječju groznicu.
Ali, savremena istraživanja pokazala su da graviola ima snažno antikancerogeno dejstvo. Ako je vjerovati istraživačima, graviola efikasno ubija ćelije raka, i čak je deset hiljada puta jača u odnosu na savremene lIjekove koji se koriste u hemioterapiji.
Osim toga, za razliku od citostatika koji uništavaju i zdrave ćelije, ova biljka destruktivno djeluje isključivo na ćelije kancera. Laboratorijski testovi pokazali su da ekstrakt graviole iz stabla ubija maligne ćelije 12 vrsta karcinoma, među kojima i karcinom debelog creva, dojke, prostate, pluća i gušterače.
U liječenju malignih bolesti djeluje na više nivoa – uništava maligne ćelije bez štetnih pratećih efekata kao što su mučnine, gubitak težine i kose. Istovremeno, štiti imunološki sistem, pomaže u izbjegavanju smrtonosnih infekcija, uspostavlja normalan rad organa, vraća životnu energiju i pozitivan pogled na život.
Povoljno djeluje i na rad unutrašnjih organa, uspješno se bori sa gljivicama, bakterijama i parazitima, ublažava depresivna stanja i djeluje smirujuće na nervni sistem, reguliše krvni pritisak. Južnoamerički Indijanci je, između ostalog, koriste i za liječenje srca, astme, artritisa…
Osim antikancerogenih sastojaka, zreli plodovi su prava riznica vitamina C, B1 i B2, kao i minerala fosfora. Pojava atipičnih formi Parkinsonove bolesti je jedina navedena neželjena pojava, ukoliko se graviola konzumira u neograničenim količinama. Uzrok su visoke koncentracije anonacina, supstance koja je povezana sa određenim formama Parkinsonove bolesti.
Da bi ljudi sačuvali zdravlje ili potpuno oporavili organizam, čak i kada je riječ o teškim oblicima bolesti, stručnjaci preporučuju da svakoga dana treba piti, tri puta dnevno, dva do četiri mililitra tinkture od graviole.
Takođe, mogu da se uzimaju tri puta dnevno po dvije kapsule ove biljke, ili po jedna kašičica praha.
Možda je većini ipak lakše da uzimaju tri puta dnevno po jednu čašu soka od graviole.
(NN)