Riječ je o hibridnoj tehnologiji prikaza koja kombinuje elemente OLED-a i kombinuje ih s kvantnim tačkama. Televizori s OLED zaslonima zadnjih su godina postali tržišnim predvodnicima zato što nude visoko kvalitetan prikaz crne boje, gotovo beskonalan omjer kontrasta i široke kuteve pregleda.
Ali, razmjerno su manje svijetli nego LCD paneli s LED pozadinskim osvjerljenjem. Zbog toga nude slabiji HDR i mogu dati lošije rezultate koristite li ih u dobro osvjetljenoj ili Suncem obasjanoj prostoriji.
Kako bi riješili ovaj problem, u Samsungu su posegnutli za tehnologijom kvantnih tačaka, kakvu već koriste u uređajima QLED i Neo QLED. Sloj kvantnih tačaka poboljšava preciznost prikaza boja i pomaže u prikazu šireg raspona boja. I, ako ih se koristi s OLED panelima, nude povećanu razinu svjetline.
Šta je QD-OLED i kako funkcioniše
Kako kažu u Samsungu, QD-OLED obuhvaća tri glavna sastojka: sloj TFT sa strujnim krugom koji provodi struju kroz OLED materijal, sloj plavog OLED materijala koji stvara plavo svijetlo i sloj kvatnih tačaka.
Korištenje kvantnih tačaka umjesto filtera boja dobro je zato što pritom ne dolazi do gubitka svjetlosne energije. Zbog toga su zasloni svjetliji u usporedbi s tradicionalnim OLED zaslonima.
Uz to, pojedinačni pikseli mogu biti prigušeni kako bi se dobila što bolja razina prikaza crne boje. Tako QD-OLED paneli mogu ponuditi znatno bolji HDR nego tradicionalni OLED zasloni.
Kako tvrde u Samsungu, takvi zasloni mogu dosegnuti kontrast od 1.000.000:1 te ponuditi širok raspon boja i odličnu preglednost iz raznih kutova. Također se mogu bolje nositi s odsjajem i smanjiti izlaganje štetnom plavom svjetlu.
QD-OLED protiv OLED-a
Iako sličnosti postoje, dvije su ključne razlike između načina kako ove dvije tehnologije funkcionišu.
QD-OLED koriste samo plavi OLED materijal za emisije plavog svjetla, tok OLED imaju još i crveni te zeleni. Ti su materijali posloženi kako bi stvarali bijelo svjetlo, koje služi kao izvor svjetla za svaki piksel.
Druga se razlika očituje u tome kako QD-OLED i OLED paneli pretvaraju primarni izvor svjetla u druge boje. Umjesto kvatnih tačaka, OLED paneli za to koriste filtere boja. Ti filteri nisu podjednako učinkoviti, zbog čega dio svjetlosne energije biva izgubljen, pa je zaslon manje svijetao.
Obje tehnologije mogu imati problema s izgaranjem jer koriste organske materijale koji propadaju s vremenom.
QLED protiv QD-OLED-a
Tehnologija kvatnih tačaka prisutna je u uređajima više proizvođača, ne samo Samsunga. Razlikuju se po elementima OLED-a koje se koristi u panelima QD-OLED.
QLED televizori su u stvari LED uređaji sa slojem kvantnih tačaka. Iako mogu ponuditi bolju reprodukciju boja nego drugi LED televizori, i dalje imaju iste probleme kao i ti uređaji (razina prikaza crne, recimo).
Također, ovisno o tome koristi li se panel VA ili IPS, QLED uređaji mogu imati uže ili šire uglove gledanja.
Ako je u pitanju IPS, omjer kontrasta bi također mogao biti značajno bolji. No, zato QLED televizori mogu biti značajno bolji po nivou svjetline, a nemaju ni problema s izgaranjem, piše How to Geek.
Izvor: tportal.hr