10 razloga zašto su žičane slušalice bolje od bežičnih

Ako ste na tržištu da kupite novi par slušalica, možda ćete biti u nedoumici oko toga da li kupiti žičane ili bežične slušalice. Iako sve ima svoje nedostatke, evo deset razloga zašto su žičane slušalice bolje od bežičnih.

10 razloga zašto su žičane slušalice bolje od bežičnih

Jeftinije su

Doduše, bežične slušalice su praktičnije, ali zbog njih plaćate mnogo više da biste uživali u toj pogodnosti. To je zato što je izrada para bežičnih slušalica skuplja od izrade žičanih.

Dodane komponente koje bežične slušalice čine bežičnim povećavaju njihov popis materijala, odnosno cijenu svih poluproizvoda potrebnih za stvaranje konačnog proizvoda. Što je ovaj trošak veći, više plaćate kao potrošač.

Duže traju

Iako postoje izuzeci od ove tvrdnje, žičane slušalice imaju tendenciju da budu izdržljivije od bežičnih jer imaju manje komponenti unutar svog tijela koje se mogu slomiti nakon potencijalnog pada.

Ovo smanjuje njihove šanse da pretrpe značajnu štetu i omogućava im da se nose sa više zloupotreba od svojih bežičnih kolega. U stvari, neke vrhunske žičane slušalice su tako dobro napravljene da vam mogu trajati doživotno.

Lakše su

Nusproizvod nepostojanja dodatnih komponenti u svom sastavu je to što su žičane slušalice lakše od bežičnih. Ako često koristite slušalice, znate koliko su udobnost i težina važni kada su slušalice u pitanju.

Budući da slušalice stoje na vrhu glave, ponekad satima uzastopno, moraju biti lagane i udobne kako biste izbjegli umor od slušanja.

Što su vaše slušalice teže, to ćete više osjećati nelagodu nakon sesije slušanja. Uhvatićete se da ćete želeti da ih češće skidate jer vas boli vrat i znoje se uši.

Ne pune se

U današnje vrijeme, gdje gotovo svaki uređaj dolazi sa baterijom, imati još jednu stvar koju treba s vremena na vrijeme napuniti je velika muka. S druge strane, žičane slušalice ne moraju da se pune jer dolaze sa audio priključkom; pogodnost “plug and play” nije ništa što treba uzeti zdravo za gotovo.

Također, budući da ih ne morate stalno puniti, pomažu vam da uštedite električnu energiju i samo malo smanjite račune za struju. Iako vam to možda nije velika briga, to je ipak dodatna prednost.

Nemaju problema sa kašnjenjem zvuka

Bežične slušalice su prešle dug put, a kašnjenje koje su nekada imale polako se smanjuje tokom godina. Uz to, žičane slušalice će uvijek nadmašiti bežične slušalice kada su u pitanju čiste performanse. Čak i najskuplje bežične slušalice ne mogu nadmašiti jeftine žičane limenke u smislu kašnjenja.

Možda nećete primijetiti kašnjenje kada opušteno slušate muziku, ali ako ste igrač, dobro ste svjesni koliko te milisekunde mogu biti izražene.

Bolji kvaliteta zvuka

Možda volite svoje AirPods Max, ali nemate pojma o svim žičanim slušalicama koje mogu ponuditi bolji kvalitet zvuka za istu ili nižu cijenu. To je zato što su bežične slušalice u poređenju sa žičanim slušalicama još uvijek relativno nov izum.

Budući da su žičane slušalice imale toliko vremena da se razvijaju, one su isprobani i testirani gadžet i često prate poznatu Harmanovu krivu. S druge strane, bežične slušalice, koliko god bile odlične, imaju tendenciju da više padaju prema eksperimentalnoj strani. Ali ako tražite najbolji mogući zvuk, veće su šanse da ga pronađete u žičanim slušalicama.

Idealne su za profesionalce

Gotovo sve profesionalne slušalice su ožičene, a to je zato što su žičane slušalice jednostavno pouzdanije i dizajnirane su da budu specijalizirane za razliku od bežičnih koje su napravljene za mase. To je i razlog zašto su studijske slušalice tako skupe.

Za profesionalce poput umjetnika i audio inženjera, slušalice su radna investicija za miksanje i mastering pjesama, a ne alat za rekreativno slušanje. To znači da svaki put moraju raditi kako se očekuje i biti podešeni na vrlo specifičan način.

Većina potrošačkih slušalica su podešene da imaju zabavan i optimističan zvuk, tj. zvučni potpis u obliku slova V. Zvučni potpis je dizajniran da manipuliše zvukom na način koji je ugodan za čuti po cijenu gubitka preciznosti i detalja.

Profesionalne žičane slušalice obično imaju ravan ili uravnotežen zvučni potpis kako bi se osigurala maksimalna preciznost i preciznost reprodukcije zvuka. Muzičari ne mogu sebi priuštiti da ne znaju kako zvuči njihova pjesma; potrebno im je da bude što istinitije.

Jeftinija popravka

Kako bežične slušalice imaju više komponenti u svom sastavu, teže ih je i kompliciranije popraviti. To ne znači da su žičane slušalice jeftine z popraviti, naravno. U zavisnosti od toga koliko su vaše slušalice vrhunske, cijene popravke variraju. Ali prema opštem pravilu, popravka bežičnih slušalica zahtijeva više posla.

Manje štetne za okoliš

Žičane slušalice su znatno manje štetne za okolinu zbog dugog vijeka trajanja, popravljivosti i odsustva degradirajućih baterija. Oni također imaju tendenciju da manje pate od planirane zastarjelosti nego bežični, jer su isključivo hardverski tip.

Pristojan par žičanih slušalica ispod 100 dolara može vam lako trajati otprilike tri do šest godina ili čak i više ako se dobro brinete o njima. Par bežičnih slušalica po istoj cijeni gotovo sigurno neće trajati toliko dugo jer će im se kapacitet baterije s vremenom smanjivati.

Ne suočavaju se s problemima povezivanja

Bežične slušalice se ne uparuju uvijek besprijekorno s vašim uređajem, što vas tjera da trošite više vremena nego što je potrebno pokušavajući da ih povežete. Da ne spominjemo kako postoji veliki broj Bluetooth kodeka, a neće svi biti kompatibilni s vašim uređajem. Na primjer, Appleovi uređaji koriste ALAC (Apple Lossless Audio Codec) za pružanje zvuka visoke rezolucije, ali taj standard ne radi s drugim uređajima. Sa druge strane, mnogi uređaji će koristiti Qualcommov aptX (i njegove varijante) ili Sonyjev LDAC za audio visoke rezolucije, ali Apple-ov iPhone i iPad ne podržavaju ni jedno ni drugo.

Ovo nije problem sa žičanim slušalicama, jer samo trebate umetnuti utikač za slušalice u utor predviđen za njih. Jedini manji problem s povezivanjem sa žičanim slušalicama je taj da ako su vam utikač ili utičnica prljavi, ponekad možete čuti statične zvukove, ali to je nešto što se lako može riješiti brzim brisanjem suhom krpom.

 

Najnovije

Popularno

Više savjeta