Nije neuobičajeno čuti da ljudi koriste HDCP i HDMI naizmjenično. Međutim, to su dvije odvojene tehnologije koje služe različitim svrhama – ali rade zajedno kako bi vam omogućile uživanje u digitalnom sadržaju.
HDCP naspram HDMI: Koja je razlika?
Šta je HDCP
Zaštita digitalnog sadržaja visokog propusnog opsega (HDCP) je komunikacijski protokol koji štiti digitalni sadržaj zaštićen autorskim pravima od snimanja. To znači, ako puštate takav sadržaj, svaki uređaj koji imate, od izvora do ekrana i kabla koji ih povezuje, mora biti kompatibilan s HDCP. U suprotnom, dobićete prazan ekran ili poruku o grešci.
Sa HDCP-om, ono što se dešava je da izvor, kao što je Blu-ray plejer, kablovska kutija ili kutija za striming, prenosi kodirani signal preko kabla do uređaja za prikaz, kao što je pametni TV, projektor ili monitor. Zatim, dva uređaja pokreću ono što je poznato kao “rukovanje”, gdje uređaji razmjenjuju sigurnosne kodove kako bi se međusobno autentifikovali koristeći HDCP protokol. Ako je uspješan, uređaj za prikaz dekodira signal i prikazuje vam sadržaj.
Jedna stvar koju treba napomenuti je da postoje različite verzije HDCP-a: HDCP 1.4 i HDCP 2.2. Ako gledate bilo šta u 4K kvaliteti i višem, morate osigurati da vaša postavka ima uređaje i kablove kompatibilne s HDCP 2.2. U suprotnom, ako je jedna od komponenti HDCP 1.4, najvjerovatnije ćete doživjeti pad sa 4K (UHD) na 1080p (Full HD) jer će “rukovanje” biti djelimično završeno.