Rad na gradilištima nosi sa sobom brojne izazove, kao i rizike, pa je samim tim od suštinskog značaja primenjivanje strogih pravila rada, kao i njihovo konstantno poštovanje, bez izuzetka. Nesreće na gradilištima su i česte upravo zbog naviknutosti radnika na teren na kojem rade, opuštenost u toku rada, a ipak je važno da u svakom momentu na prvom mjestu bude bezbjednost, od toga da bilo šta može da stvori povredu, do toga da je bitno imati svijest o tome kada se radi na visini i zaštiti od pada.
Kako zaštititi radnike na gradilištima: Ključni aspekti sigurnosti
Pravilno sprovođenje opštih pravila sigurnosti na gradilištima predstavlja osnovu za spriječavanje nesreća i povreda. To uključuje pravilno označavanje opasnih područja, obezbjeđivanje sigurnih prolaza, obezbjeđivanje rada na visinama, ali i sprovođenje redovnih obuka o bezbjednosti, kako radnika, tako i slučajnih prolaznika.
Pravilna upotreba lične zaštitne opreme
Radnici na gradilištima trebalo bi da budu opremljeni odgovarajućom ličnom zaštitnom opremom, i ne samo da je to potrebno, već je i obavezno što možete videti već i samim ulaskom na gradilište. Uvijek je istaknuta tabla na kojoj je ispisano jasno da je ulazak bez zaštitne opreme onemogućen. Ta oprema podrazumjeva kacige, zaštitne naočare i rukavice, radne cipele, odgovarajući prsluk sa fluorescentnim detaljima… ove mjere ne samo da čuvaju radnike od povreda, već pomažu i očuvanju njihovog zdravlja na duže staze.
Važnost radnih cipela na gradilištu
Radne cipele igraju ključnu ulogu u zaštiti stopala radnika na gradilištu. One su dizajnirane tako da pruže potrebnu zaštitu od udaraca, padajućih objekata, oštrih predmeta, električnih opasnosti, brojnih hemikalija, ali i spoljašnjih uslova, poput hladnoće. Osim toga, pravilno odabrane radne cipele obezbjeđuju udobnost tokom dugotrajnih radnih sati, što znači tokom dosta sati stajanja, što doprinosi i produktivnosti radnika.
Radne cipele, često zanemarene ali ključne komponente lične zaštitne opreme, predstavljaju prvu liniju odbrane radnika od potencijalnih opasnosti na gradilištu. Prilikom odabira cipela treba uzeti u obzir vrstu posla, specifičnosti sve radnog mesta i radnog okruženja. Radne cipele bi trebalo da imaju čelične kapice zaštite kako bi spriječile povrede prouzrokovane udarcima, kao i nekim padajućim objektima. Antistatičke i električno izolovane radne cipele su takođe neophodne u okruženjima gdje postoji rizik od električnih udara, što je na gradilištima i te kako često moguće.
Osim toga, cipele moraju biti izrađene od materijala otpornih na hemikalije različitih vrsta, na ulja i druge agresivne supstance koje se mogu pojaviti na gradilištima i radnim mjestima gdje je ovakav tip zaštitne opreme potreban. Antiderapantni đonovi su još jedan ključni element kako bi se spriječile povrede usljed klizanja, naročito na mokrim, nepravilnim površinama, kao i u zimskim uslovima rada. Radne cipele, takođe, treba da obezbjede dobru podršku stopalu, kako bi se smanjio umor tokom velikog broja sati rada. Zbog svega ovoga veoma je važno da radnici na ovakvim radnim mjestima najprije shvate ulogu koju radne cipele imaju i prednosti koje čine za njih, jer ako kapa glavu čuva, onda su cipele zadužene za veliki ostatak.
Zaštitna oprema za glavu
Kao što rekosmo, radne cipele čuvaju noge i tijelo, a kapa čuva glavu. Bez kacige se zato na gradilišta i uopšte u radionice gde prijeti opasnost od pada, letenja nekih metalnih ili drugih elemenata nikako ne ide. Kacige su tu da i u momentima nekih nesreća ublaže i u najvećoj mjeri ublaže nastanak bilo koje vrste povreda. Uz kacige tu su i zaštitne naočare, posebno potrebne u prostorima gde se vari, struže, bruši, šmirgla, kako bi se oči u potpunosti zaštitile od nastanka potencijalnih povreda ili smetnji za vid. Zajedno sa cipelama, ova dva elementa su definitivno najvažnija za očuvanje i zdravlja i bezbjednosti radnika u radnom okruženju.
Pravilno održavanje lične zaštitne opreme
Pravila zaštite na gradilištima uključuju ujedno i redovno održavanje, kao i provjeru lične zaštitne opreme. Radnici bi trebalo da redovno provjeravaju sve dijelove svoje zaštitne opreme kako bi bili sigurni da je u ispravnom stanju. Oštećene ili istrošene elemente zaštitne opreme treba odložiti i zamijeniti novim, jer jedino na taj način i imaju potrebnu zaštitu za osobu koja sve to nosi.
Edukacija i obuka radnika
Posvećivanje vremena i resursa za edukaciju radnika o pravilima i procedurama bezbjednosti igra ključnu ulogu u smanjenju rizika od nesreća na gradilištu. Radnici bi trebalo da budu upućeni u pravilnu upotrebu opreme, pravilno označavanje opasnih mjesta, pravilno označavanje bezbjednih mjesta, potrebnu dodatnu zaštitu tokom rada, kao i u prvu pomoć, čime se maksimizira njihova efikasnost. Zato je obuka na ove teme podjednako važna kao i obuka u bilo kom segmentu boljeg rada i izvođenja radova.
Zaštita i primjena pravila za radnike na gradilištima i uopšte na radnim mjestima i okruženjima sa dosta fizičke opasnosti predstavljaju ključne elemente sigurnosti na radu. Kompletna lična zaštitna oprema, od radnih cipela, preko kacige, pa sve do svjetlećeg prsluka, pruža zaštitu od potencijalnih opasnosti i doprinosi opštem blagostanju radnika i njihovih nadređenih. Pored toga, redovna edukacija i upućenost u bitnost zaštite, uz strogo poštovanje poznatih pravila, faktori su koji svako radno okruženje čine maksimalno bezbednim.