Ako te često ‘zašteka’ u leđima, teret podiži poput dizača utega, pazi na odabir obuće, a pomoć potraži i u eteričnom ulju lovora. Eterično ulje lovora ima protuupalno i analgetsko djelovanje na mišićno-koštani sustav, a nezamjenjivo je u terapiji jakih bolova. Pomaže kod mišićnih spazama, pa čak i artritisa
Kralježnica je skupina od 24 uzglobljene kosti koje su međusobno gibljive, a jedino što je održava u položaju koji želimo zauzeti je sinkrono djelovanje niza malih mišića. No, upravo se u njihovoj desinkronizaciji krije tajna problema s leđima – lumbaga i ishialgije (bol koja se proteže u nogu). Zbog prenaprezanja samo jedne mišićne grupe dolazi do mikroozljeda zglobnih čahura, ligamenata i diskusa, stoga treba izbjegavati teška naprezanja, poput dizanja tereta, kao i dugotrajno zadržavanje u prisilnim položajima, poput pognutosti i dugotrajnog sjedenja. I manjak tjelovježbe i svakodnevna izloženost stresu faktori su koji pridonose pojačanju boli i ukočenosti te spazmu mišića u donjem dijelu leđa ili na dijelovima ramenog i vratnog pojasa, a nerijetko stanja završavaju i glavoboljama.
Ne treba ležati, a kontrola težine je nužna
“Većina križobolja prolazi sama, ako se izbjegava naprezanje i uz standardnu terapiju lijekovima protiv bolova. Ako nakon 7 do 10 dana ne dođe do spontanog smirenja boli, uzroci su možda promjene u funkciji kralježnice koje se otkrivaju daljnjim pretragama”, kaže Zvonko Kejla primarijus iz Klinike za traumatologiju. Osim što ne treba zaleći u krevet kad te “uhvati u leđima”, treba svaki dan održavati tonus mišića kako bi se održala gibljivost malih zglobova te paziti i na težinu jer svaki dodatni kilogram dodatno opterećuje kralježnicu i dovodi do promjene težišnice tijela koja se pomiče prema naprijed. Tako se balans kralježnice mijenja, a mišićni stabilizatori naprežu.
“Teret treba dizati nogama, a ne leđima. Zato se treba postaviti u čučanj kako bi se opterećenje prenijelo na mišiće natkoljenica, kako to rade i dizači utega. Izrazito je važno znati da su glavni stabilizatori trupa mišići trbuha, ali i mišići donjeg dijela leđa, a osobito mišići stražnjice. Kad se želi ojačati stabilizatore, treba raditi na svakoj od tih grupa istodobno, jer njihovo zajedničko djelovanje vodi bezbolnoj kralježnici”, objašnjava prim. dr. Kejla.
Samopomoć je iznimno bitna
Iako postoji mnogo fizikalno medicinskih postupaka koji mogu ublažiti tegobe u bolnoj fazi i dovesti do bržeg oporavka kod oslabljene mišićne funkcije, pojave trnaca ili gubitak osjeta, ni jedna ne može zamijeniti samostalni angažman na poboljšanju performansi vlastitog lokomotornog aparata. To znači da moraš mijenjati način rada i povećati mišićnu aktivnost, uvesti svakodnevne šetnje i jutarnje ili večernje vježbanje i istezanje. A dok nema razlike između tvrdog i mekog madraca, odabir cipela ključa je za zdravlje kralježnice. “Izvrsno je da čovjek spava na madracu koji mu odgovara i na kojem spava udobno, bez buđenja tijekom šest do sedam sati, kolika je dnevna potreba za snom. No cipele moraju biti udobne, s malo povišenom petom, a ekstreme poput balerinki i peta od 20 centimetara treba izbjegavati “, zaključuje Kejla.
Biljni pomoćnici
– Stop neugodi – eterično ulje lovora ima protuupalno i analgetsko djelovanje na mišićno-koštani sustav, a nezamjenjivo je u terapiji jakih bolova. Pomaže kod mišićnih spazama, pa čak i artritisa, kaže Radulović.
– Gel za masažu – gel od mente, mentola, kamfora, ružmarina i borovice odličan je protiv bolova i ukočenosti te potiče cirkulaciju. Utrljaj dva puta dnevno, preporučuje dr. med. Ksenija Krajina Pokupec.
– Topli oblog – tonikom od lavande, mente i arnike namoči komad tkanine pa stavi na bolno mjesto i dodatno pokrij suhom dekom. Mentol anestezira bol, lavanda opušta, a arnika potiče cirkulaciju.
– Lavanda – majka među eteričnim uljima, lavanda (Lavandula angustifolia), djeluje kao dobar spazmolitik, blagi sedativ, hipotenziv, blagi analgetik te uz protuupalno djelovanje pomaže u procesu brže epitelizacije kože.
– Gorka naranča – petitgrain (list) gorke naranče je eterično ulje koje djeluje opuštajuće na mišiće te pouzdano otklanja svu emocionalnu napetost koju su stvorila napeta ramena i leđa, kaže Radulović.
Moćna mješavina
Pripravi uljnu mješavinu od 30 ml biljnog ulja makadamije, 20 kapi eteričnog ulja lovora, 10 kapi eteričnog ulja zimzelena i 20 kapi eteričnog ulja petitgraina – gorke naranče. Utrljaj na bolno i ukočeno mjesto, u tankom sloju, od dva do tri puta na dan. Eterično ulje zimzelena (Gaultheria procumbens) rješava bolne mišiće i grčeve u tijelu (leđima), no treba biti oprezan i ne pretjerati s količinom zbog aktivnog sastojka metil salicilata, kaže nam certificirani aromaterapeut Saša Radulović.
(Zdravakrava.hr)