Razgovor za posao: Greške koje treba izbjegavati

Razgovor za posao može biti nervozan, posebno kada smatrate da posao savršeno odgovara vašim vještinama i ciljevima u karijeri. Trebali biste biti svjesni nekoliko stvari koje mogu sabotirati vaše šanse da ostavite dobar utisak na menadžera za zapošljavanje.

Sljedeća lista uključuje radnje koje biste trebali izbjegavati i ono što biste trebali učiniti umjesto toga. Kada budete svjesni uobičajenih grešaka koje ljudi rade na intervjuima, znate šta treba izbjegavati i kako se pripremiti za intervju na način koji će vam pomoći da se istaknete pozitivno.

Razgovor za posao: Greške koje treba izbjegavati

Nepripremljenost

Kako biste ostavili dobar utisak na sagovornika, možete se pripremiti za intervju nekoliko dana prije termina. Pogledajte web stranicu organizacije, saopštenja za javnost i račune na društvenim mrežama kako biste ih istražili prije razgovora. Također biste trebali pregledati svoj životopis i vježbati potencijalna pitanja za intervju.

Priprema za intervju unaprijed može vam pomoći da stignete na sastanak sa samopouzdanjem i spremni da odgovorite na pitanja. Vaša priprema bi trebala uključivati planiranje rute i ostavljanje dovoljno vremena za rješavanje bilo kakvih kašnjenja na koje naiđete tokom putovanja.

Ako je vaš intervju virtuelni, trebalo bi da se uvjerite da tehnologija radi i da ste podesili računar kako želite. Neka vam podaci za prijavu budu pri ruci i uklonite sve smetnje.

Dobro se odmorite kako biste bili puni energije i svježi za razgovor i pripremite se da pozitivno utičete na sagovornika. Želite da se osjećate što je moguće ugodnije tokom intervjua kako biste sagovorniku posvetili punu pažnju, pa se pobrinite da ste hidrirani i pojedite nešto prije intervjua.

Odjeća

Izbjegavajte opušteno oblačenje za razgovor za posao. Smart-casual može sve više biti tipična radna odjeća; međutim, profesionalna odjeća je najprikladnija poslovna odjeća za razgovore za posao.

Ako niste sigurni kako se obući za intervju, možete pitati menadžera za zapošljavanje koji je kodeks oblačenja na radnom mjestu i koristiti ga kao vodič za svoju odjeću za intervju. Ako ne dobijete odgovor od menadžera za zapošljavanje, bolje je da se obučete previše formalno. Bez obzira na to šta odaberete da obučete, pobrinite se da je odjeća čista i da nije izgužvana.

Smirenost

Kada vam anketar postavi pitanje, nemojte se plašiti da odvojite nekoliko sekundi da razmislite o pitanju prije nego što odgovorite. . Pokušajte govoriti prosječnom brzinom i izbjegavajte mrmljanje. Ako vas anketar mora zamoliti da se ponovite više puta, treba da vodite računa o svom izlaganju i tempu. Možete vježbati s prijateljem, članom porodice ili kolegom koristeći aplikaciju za snimanje na telefonu da čujete kako zvučite u svojim odgovorima.

Anketari znaju da ste možda nervozni, pa ako ne možete odmah da smislite odgovor, možete zatražiti nekoliko sekundi da se saberete ili se vratite na pitanje kasnije. Neka vaši odgovori budu koncizni, bez obzira na to koliko je sagovornik prijateljski ili gostoljubiv.

Zapamtite, razgovor za posao je profesionalna situacija, stoga nemojte dijeliti previše o svom privatnom životu.

Najčešće greške kod pisanja CV-a

Prethodno zaposlenje

Mnogi će vas pitati zašto razmišljate o napuštanju trenutnog posla. Odgovarajući da vam se ne sviđa menadžer ili kompanija, anketar može dovesti u pitanje vašu motivaciju za prijavu za poziciju i vaš stav.

Ne želite da budete kritični prema svom trenutnom poslodavcu ili kolegama. Vaš odgovor može uključivati da ste u potrazi za novim izazovom ili da želite biti dio manje ili veće organizacije. Ako negativno govorite o svojim kolegama, intervjuer se može zapitati šta biste mogli reći o njima u sličnoj situaciji.

Vaši odgovori o sadašnjim i prethodnim poslodavcima trebaju biti diplomatski. Umjesto da se fokusirate na greške drugih ljudi, usredotočite se na pozitivne korake koje ste poduzeli da ih prevaziđete, pokazujući svoju sposobnost da budete pozitivni.

Bez obzira na to koliko je situacija bila loša, vrijeđanje prethodnog poslodavca neće ostaviti potencijalnog poslodavca da stvori bolje mišljenje, stoga odolite iskušenju da se žalite na bivšeg ili sadašnjeg poslodavca.

Postavljanje pitanja

Ne želite da pomisle da niste radili nikakvo istraživanje ili da ne želite ništa da saznate o poziciji ili kompaniji, pa bi trebali doći na intervju s pitanjima. Poslodavci žele da izmjere nivo vašeg interesovanja za posao, tako da bi trebalo da se pojavite na intervjuu sa pitanjima koja ste pripremili.

Možete postavljati pitanja o ulozi, timu s kojim biste radili ako budete izabrani za posao ili nečemu što ste naučili tokom istraživanja organizacije. Zapišite pitanja ili ih odštampajte i ponesite ih na intervju, kako ne biste zaboravili šta želite da pitate.

Korištenje mobitela

Ako imate naviku da stalno provjeravate svoj telefon, možete eliminirati iskušenje da koristite telefon tokom intervjua tako što ćete ga ostaviti u automobilu. Ako na posao idete javnim prijevozom ili bilo kojom vrstom, stavite telefon na nečujno i odložite ga prije intervjua.

Čuvanje telefona izvan vidokruga je ključno, tako da vas ne dovodi u iskušenje da provjerite svoje poruke ili druga obavještenja. Razgovor i slanje poruka tokom intervjua može se  smatrati ometajućim i nepristojnim.

Umjesto da pregledavate svoj telefon dok čekate intervju, možete uzeti literaturu o organizaciji i čitati je dok čekate. Ako nema literature, možete pogledati sve korporativne poruke ili marketinški materijal postavljene na zidovima.

Vaš mobilni telefon nije jedina stvar koja može da vam odvuče pažnju tokom intervjua. Imajte na umu navike koje pokazujete kada ste pod stresom, kao što je stalno njuškanje zbog kašljanja, grizenje noktiju, žvakanje žvakaće gume, vrpoljenje kose ili kuckanje po cipelama.

Najnovije

Popularno

Više savjeta