Pametni telefoni sadrže toliko važnih i ličnih informacija da je sama pomisao da je vaš mobitel hakovan prava noćna mora. Sumnjate li da je vaš telefon hakovan ili da stalno nailazi na probleme? Ne paničarite: postoji nekoliko znakova koji mogu prepoznati da li je vaš telefon zaista kompromitovan.
Kako prepoznati da je mobitel hakovan
Mobitel je sporiji nego inače
Da li vaš telefon učitava stranice vrlo sporo i često se ruši? Ili je potrebno dosta vremena za slanje tekstualnih poruka, upućivanje poziva i pristup internetu? Neuobičajeno spor telefon može ukazivati na to da je mobitel hakovan, posebno ako imate dovoljno memorije i sve najnovije softverske nadogradnje.
To bi također mogao biti napad zlonamjernog softvera – budući da zlonamjerni softver radi iza kulisa, iscrpljujući resurse za obradu vašeg telefona – što može rezultirati usporenim radom.
Pokušajte da isključite telefon i vidite šta će se dogoditi. Hakovani telefoni se često ne isključuju lako ili se uopće ne isključuju.
Iskaču razne reklame
Primanje nekoliko iskačućih prozora tu i tamo ne znači da je vaš telefon hakovan. Ali, ako primate stalna upozorenja, to može značiti da je vaš telefon zaražen nekim softverom.
Adware je vrsta zlonamjernog softvera koji prisiljava uređaje da pregledaju određene stranice, tako da sajber kriminalci mogu prikupiti prihod putem klikova. To također mogu biti pokušaji krađe identiteta, gdje se korisnici podstiču da unesu osjetljive informacije klikom na iskačuće prozore.
U svakom slučaju, čudni i stalni iskačući prozori su dobri pokazatelji hakovanog telefona i trebali bi obratiti pažnju na to.
Problemi sa baterijom
Vijek trajanja baterije telefona može se vremenom smanjiti, ali ako vidite iznenadno pražnjenje baterije bez promjene u korištenju telefona, to može značiti da nešto nije u redu. Također je moguće da je na vašem telefonu instalirana aplikacija za špijuniranje, zbog čega ona troši resurse vašeg telefona dok radi u pozadini i šalje podatke cyber kriminalcima.
Problemi sa aplikacijama
Normalno je da se aplikacije povremeno ruše, ali ako vidite da se više aplikacija ruši u relativno kratkom vremenskom periodu, nemojte zanemariti mogućnost hakovanja vašeg mobitela. Najvjerovatnije je to znak da na vašem telefonu postoji štetan softver ili kod koji sprječava učitavanje aplikacija.
Čudni pozivi i poruke
Ako iznenada vidite liste poziva ili tekstualnih poruka poslanih na brojeve koje ne prepoznajete, vaš pametni telefon je vjerovatno hakovan. Sajber-kriminalci zarađuju novac tako što u vaš telefon ubacuju zlonamjerni softver koji zatim upućuje pozive na premium brojeve ili prosljeđuje lične podatke.
Uvijek provjerite na svom telefonskom računu sve troškove koje ne prepoznajete.
Velika potrošnja interneta
Neobičan skok u vašem pregledu potrošnje za mobilne podatke je znak da se nešto sumnjivo dešava. Visok račun mogao bi doći od zlonamjernog softvera ili špijunskih aplikacija koje rade u pozadini i šalju informacije nazad na njihov zlonamjerni server.
Problemi sa emailom
Ako primijetite da vaša email pokazuje bizarno ponašanje, nemojte to zanemariti. Hakovani mobitel može primiti obavještenja o neuspješnoj isporuci e-pošte ili sumnjiva upozorenja o prijavi koja ukazuju na to da je neko koristio vaš račun za slanje neželjene pošte i druge zlonamjerne aktivnosti. Možda ćete primijetiti i poruke e-pošte koje su označene kao pročitane, a da ih još niste pregledali.
Loša kvaliteta “skrinšotova”
Ako vaš telefon ima kameru visokog kvaliteta, ali odjednom vidite pad u kvaliteti vaših snimaka ekrana, onda bi to mogao biti napad keyloggera. Keylogger je vrsta špijunskog softvera koji omogućava hakerima da prisluškuju vaše aktivnosti dok kradu podatke bilježeći vaše pritiske tipki.
Šta uraditi ako je mobitel hakovan
Hakeri mogu zaraziti uređaje zlonamjernim softverom, preuzeti naše lične podatke, ukrasti novac putem raznih napada ili jednostavno napasti našu privatnost. Bez obzira na razlog, važno je da spriječimo hakere da uspiju.
Ako sumnjate da je vaš telefon hakovan, pokrenite sigurnosni i anti-malware softver na pametnom telefonu i riješite se svih aplikacija koje ne prepoznajete. Vraćanje telefona na zadane tvorničke postavke također pomaže, ali ovo će u potpunosti izbrisati sve vaše podatke, tako da ćete morati imati sigurnosnu kopiju koja je napravljena prije nego što je vaš uređaj zaražen. To može biti teško odrediti.