Naslovnica Dom Kako se riješiti puhova?

Kako se riješiti puhova?

0
1756
Kako se riješiti puhova

Puhovi vam rade probleme i više ih ne možete podnijeti, pa planirate da ih se riješite? Pratite upute kako se riješiti puhova na jednostavan način.

Kako se riješiti puhova?

 

Puh je noćni glodavac koji po veličini i obliku podsjeća na vjevericu. Može živjeti do devet godina i lako se može penjati na zidove i drveće. U divljini radije spava i gnijezdi se u rupama drveća. U stambenim naseljima čini se da ga privlače tavani. Pružaju im veliku zaštitu tokom dana i spavanja. Osim toga, tamo je relativno toplo, a najbliži izvor hrane nije daleko. Zbog svojih noćnih šetnji može dovesti do znatnih smetnji iz buke. Nakon što je puh odabrao tavan kao stanište, teže ga je protjerati. Inače, ime bi trebao dobiti zbog činjenice da hibernira oko sedam mjeseci.

Kako se riješiti puha? Ako je puh za svoje lovište odabrao tavan, onda su za to postojali dobri razlozi. Ali ovi razlozi mogu dovesti i druge puhove da koloniziraju tavan, pa će ih se biti teže riješiti. Kako bi se to spriječilo, potrebno je poduzeti preventivne mjere za rješavanje puhova, kako ne bi došlo do zavlačenja većeg broja puhova. Puhovi obično dopiru do ventilacijskih otvora ili oštećenih dijelova krova u krovnoj rešetki. Stoga ove ulaze treba zatvoriti.

Iako se ne preporučuje brtvljenje ventilacije. Međutim, može se, primjerice, osigurati stabilnom rešetkom i tako spriječiti pristup.

Puh je malo manji od kućnog štakora. Odozgo je siv, odozdo bijel, a oko oka ima tamniji prsten. Naraste do 16 (13-19) cm + rep od 13 (11-15) cm. Živi u bjelogoričnim šumama, parkovima, voćnjacima, aktivan od početka sumraka i noću.

Gnijezdo radi od korijenja i mahovine u dupljama, pukotinama stijena, kućicama za ptice, dobro skače i penje se. Zimski san spava oko 7 mjeseci. Živi u zadrugama.

Prehranjuje se voćem (šljive, breskve…), bobicama, košticama, sjemenkama, kukcima, puževima, manjim sisavcima, mladim pticama i jajima, lišćem (lijeska).

Pari se u srpnju, mlade nosi 30-32 dana, koti od kolovoza do rujna 1 put po 3-4 (1-7) mladih. Mladi su slijepi 21-22 dana, sišu 28 dana, samostalni su nakon 60 dana, a spolno zreli nakon 12 mjeseci.

Žive 9 godina. Inače, sivi puh (Glis glis L.) je naša autohtona divljač, koja se danas lovi posebno konstruiranim lovkama, pri čemu je za lov potrebno dobiti odgovarajuću dozvolu.

U dostupnoj literaturi, te na internetskoj ponudi mogu se pronaći mnogi ultrazvučni repelenti za male glodavce, koji se reklamiraju kao djelotvorni i za puhove. No, upitna je dostupnost takvih kvalitetnih naprava kod nas.

Puhovi imaju odlično razvijeno osjetilo mirisa i danas se istražuju mogućnosti feromonskog odbijanja. S obzirom na genetski određen strah malih glodavaca od mačkolikih zvijeri, vjerujemo da bi prisutnost mačke u Vašem kućanstvu bila odličan “repelent” za puhove, a Vama bi pružilo veselje druženja s još jednim kućnim ljubimcem.